ایران تور گیتایران تور گیت
فراموشی رمز عبور ؟

تور ویژه جشن سده ( آتش)

5% Discount

تور ویژه جشن سده ( آتش)
همراه با بهترین و قدیمیترین اکیپ اجرایی
حرکت روز شنبه ۹ بهمن ماه
برگشت روز ۲شنبه ۱۱ بهمن ماه

اقامت در هتل سنتی والی

گشتها :
مراسم جشن سده در یزد به دعوت از انجمن زرتشتیان
دخمه – آتشکده یزدان – مسجد جامع کبیر – محله فهادان – زندان اسکند – میدان امیر چخماخ ( یزد )
زیارتگاه چک چک ( اردکان )

خدمات :
صبحانه – ناهار – شام – ورودی ها

وسیله نقلیه توریستی

چهل‌ روز پس از جشن شب چله، آبان روز از بهمن ماه در تقویم زرتشتی (برابر با ۱۰ اُمِ بهمن‌ماه) و در چهله‌ی زمستان، جشن سده ، به پهلوی “سَت” یا “سده سوزی” برگزار می‌شود که جشنِ پیدایشِ آتش است.

برخی داستانِ پیدایشِ سَده را به اردشیر پاپکان، برخی به هوشنگِ پیشدادی و برخی دیگر به گیومرتَ نسبت داده اند. اما آنچه که اهمیت دارد اینست که این جشن را ما ابرانیان، سالها و سالهاست که بر می‌گزاریم.

سده جشنِ ملوکِ نامدار است   ز افریدون و از جَم یادگار است

در دهمین روز یا آبان روز از بهمن ماه با افروختن هیزمی که مردمان، از پگاه بر بام خانه خود یا بر بلندی کوهستان گرد آورده‌اند، این جشن آغاز می‌شود.

در اشارات تاریخی این جشن همیشه به شکل دسته جمعی و با گردهمایی همه مردمان شهر و محله و روستا در یکجا و با برپایی یک آتش بزرگ برگزار می‌شده است. مردمان در گردآوردن هیزم با یکدیگر مشارکت می‌کنند و بدین ترتیب جشن سده، جشن همکاری و همبستگی مردمان است. زرتشتیان تهران، کرج، استان یزد و روستاهای اطراف میبد و اردکان، کرمان و روستاها، اهواز، شیراز،اصفهان،اروپا (سوئد) و آمریکا (کالیفرنیا) و استرالیا[ با گردآمدن در یک نقطه از شهر یا روستا در کنار هم آتشی بسیار بزرگ می‌افروزند و به نیایش خوانی و سرودخوانی و پایکوبی می‌پردازند.

این جشن در تقویم جدید زرتشتیان مصادف با مهر روز از بهمن‌ماه شده حال آنکه ابوریحان بیرونی و دیگر منابع آنرا آبان روز گزارش کرده‌اند.