ایران تور گیتایران تور گیت

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

در حال حاضر عضو هستید؟

ایران تور گیتایران تور گیت
فراموشی رمز عبور ؟

آیا یک حساب کاربری ندارید؟

شاید به نوعی ویزای حوزه شنگن به واسطه گستردگی و تنوع کشور های عضو این پیمان دارای بالاترین اهمیت و اعتبار در دنیا باشد. در واقع ثبت ویزای شنگن میتواند به اعتبار گذرنامه شما بیافزاید. کما اینکه امروزه از متقاضی، سابقه حضور در حوزه شنگن  پرسیده و خواسته میشود و حتی بعضی از سفارتخانه ها ، برای اعطای روادید کشور خود ، خواستار ثبت ویزای حوزه شنگن در گذرنامه متقاضی هستند.

“معاهده شنگن”

5313-resize-668x445x70

معاهده شنگن” قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی “پرنسس ماری آسترید” روی رودخانه “ماسل” نزدیک شهری به نام “شنگن” (تصویر اول)

در لوکزامبورگ – مرز بین فرانسه و آلمان – به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.
این پیمان بدان معنی است که مثلا یک شهروند کشور فرانسه، بدون نیاز به اخذ ویزا و چک شدن در مرز و … میتواند به راحتی به هر کدام از اعضای این پیمان سفر کند. همچنین چنانچه یک فرد خارج از این پیمان (مثلا یک ایرانی) اجازه ورود به منطقه شنگن را داشته باشد، میتواند به هر یک از کشورهای درون این منطقه سفر کند.

29463988139135150879

نکته 1 : برخی کشورهای واقع در اروپا، هم عضو شنگن هستند و هم عضو اتحادیه اروپا (مثل آلمان، فرانسه، سوئد)

نکته 2 : برخی کشورها واقع در اروپا، عضو اتحادیه اروپا نیستند ولی عضو شنگن هستند (مانند نروژ)

نکته 3: برخی کشورها واقع در اروپا، عضو اتحادیه اروپا هستند ولی عضو شنگن نیستند (مانند انگلستان و ایرلند)

نکته 4: برخی کشورهای واقع در اروپا، نه عضو شنگن هستند و نه عضو اتحادیه اروپا (مانند سوییس)-(تصویر دوم)

 

ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :

ویزای نوع A
ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از حوزه شنگن گردد.

ویزای نوع B
ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوع C
ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند. مسافر میتواند برای مدتی مشخص در محدوده شنگن حضور داشته باشد.

ویزای نوع D
ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.(مولتی)

 

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید؛

و اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

در نظر داشته باشید ،داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند.

اکیدا توصیه میشود (بویژه برای افرادی که اولین بار ویزای شنگن میگیرند) به همان کشوری وارد شوند که درخواست ویزا را از آن کشور کرده اند. فرض کنیم شخصی میخواهد خانواده خود در ایتالیا را ملاقات کند و در عین حال سری هم به فرانسه بزند. چنانچه از سفارت ایتالیا درخواست ویزای شنگن کند، اکیدا توصیه میشود اول به ایتالیا برود (ورود او در ایتالیا انجام شود)
در واقع، توصیه میکنیم مسافر ورودی به حوزه شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

 

نکته بسیار مهم در خصوص ویزای شنگن تاریخ اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز تاریخی است که دارنده ویزا در طی آن حق استفاده از ویزای خود را دارد و ویزا در خارج از چهارچوب آن اعتبار ندارد.

در مورد تعداد دفعاتی که مسافران می توانند در مدت اعتبار ویزای خود به شنگن وارد شوند، به 3 صورت زیر در ویزای شنگن درج و مشخص می شود:

الف) یک بار ورود (سینگل )
که با رقم 1 در ویزا مشخص شده به این معنی است که پس از یک بار ورود و خروجتان از شنگن، ویزا بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. ویزایی که برای یک بار ورود معتبر باشد پس از یک بار استفاده از آن همیشه باطل است.

ب) تعداد ورود مشخص
که با رقم از 2 به بالا در ویزا مشخص می شود و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود می توان به دفعاتی که در ویزا مشخص شده به محدوده شنگن وارد شد و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزا بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد.

پ) تعداد ورود نامحدود (Multiple)
که با کلمه «مولتی» در ویزا مشخص می شود و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزا و روزهای مجاز درون ویزا می توان بصورت نامحدود به محدوده شنگن وارد شد.
بایستی توجه داشت که تعداد روزهای مجاز با هر بار ورود و خروج از شنگن محاسبه و کسر می گردد. برای مثال اگر تعداد روز مجاز در ویزا 30 روز باشد و پس از 10 روز اقامت در شنگن از آن خارج شده و با استفاده از نوع ویزای «مالتیپل» وارد شنگن شویم، 10 روز اقامت قبلی از تعداد روزهای مجاز کسر و 20 روز مجاز دیگر جهت استفاده باقی می ماند.

تعداد روزهایی که فرد مجاز است در محدوده تاریخ اعتبار ویزا، در محدوده شنگن به سر ببرد که بصورت رقم روزانه (از یک تا 90 روز) جداگانه در ویزا درج شده است.

وقتی که مثلا مدت اعتبار ویزا 90 روز و مدت روزهای مجاز 30 روز باشد یعنی اینکه در طی 90 روز مدت اعتبار ویزا می توان به دلخواه خود از 30 روز مجاز خود جهت به سر بردن در محدوده شنگن استفاده نمود. لذا مسافران بایستی طوری برنامه ریزی کنند که روزهای مجاز ویزای شنگن آنها در چهارچوب مدت اعتبار ویزا باشد و از آن بیرون نزند.

یک ویزای شنگن همیشه پس از به پایان رسیدن مدت اعتبار آن باطل خواهد شد، حتی اگر از طول مدت روزهای مجاز آن باقی مانده باشد و بالعکس پس از به پایان رسیدن تعداد روزهای مجاز آن باطل خواهد شد، حتی اگر از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

USAIran