اگر به گیلان سفر کردید و از اهالی آن شنیدید که قعله‌ای در کوه‌ها وجود دارد که توسط جن‌ها بناشده تعجب نکنید! منظور آن‌ها همان قلعه رودخانه و یا قلعه حسامی است که این‌روزها جزو مقاصد گردشگری شناخته شده استان گیلان است. به باور بومی‌های گبلان چون هیچ بنایی که توسط انسان ساخته شده باشد نمی‌تواند انقدر عمر کند، آن‌ها فکر می‌کنند که قلعه رودخانه ساخت دست موجوداتی فراانسان است.

قلعه رودخان

تاریخچه قلعه رودخان

قلعه رودخان و یا دژ حسامی، (با نام‌هایی چون قلعه هزارپله، سکسار، سگسار و سگسال نیز شناخته میشود) که گمان می‌رود متعلق به دوره ساسانیان و زمان حمله اعراب باشد، در دوره سلجوقیان نوسازی شده و پس از آن‌ها اسماعیلیان از این دژ به عنوان پایگاه مبارزاتی خود بهره بردند.

در کتیبه ورودی این بنا،  که اکنون در موزه گنجینه رشت قرار دارد، نوشته شده که قلعه رودخان در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ قمری  برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیرعلاءالدین اسحق تجدید بنا شده است. حسام‌الدین دباج فومنی فرمانروای بیه‌پس اولین قدرت منطقه‌ای بوده که دست به سرپیچی از فرمان صفویان زده و به قلعه رودخان رفته تا از آن‌جا مقاومت را ادامه دهد. وی در نهایت موفقیتی حاصل نکرده و به دربند فرار ‌می‌کند و در نهایت پس از دستگیری در تبریز اعدام می‌شود.

قلعه رودخان در ارتفاع ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا بناشده و در کنار آن نیز رودخانه‌ای به همان نام جریان دارد.

نکته قابل توجه آنکه قلعه رودخان از دو بخش تشکیل گردیده است. بخش ارگ یا شاه‌قلعه در دوطبقه به صورت آجری ساخته شده که در قسمت غربی قرار دارد. به صورت کلی قلعه از دو ارگ شانزده قراول خانه تشکیل شده است. بخش دیگر نیز قسمت نظامی یا قورخانه است که در قسمت شرقی دژ واقع شده است.

نکته دیگر در مورد معماری قلعه رودخانه است که در آن از طاق‌های جناغی و طرح‌های مختلف آجرکاری و سنگ‌چینی استفاده شده است که نشان از هنر سازندگان آن دارد.

این قلعه شگفت‌انگیز در مرداد ماه ۱۳۵۴ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران ثبت گردیده است.

موقعیت قلعه رودخان

قلعه رودخان که دارای مساحتی بیش از ۲٫۶ هکتار است در ارتفاعات روستای رودخان  و در فاصله ۲۰ کیلومتری روستای شفت واقع شده است. فاصله این روستا از ماسوله نیز در حدود ۴۵ کیلومتر است. مسیری آسفالته به طول ۲۵ کیلومتر تا فومن وجود دارد. در راه رسیدن به این روستای زیبا نیز باید روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام و سعیدآباد را پشت سر بگذارید. پس از رسیدن به روستای رودخان با طی کردن مسافتی سه کیلومتری از یک جاده خاکی در نهایت به قلعه رودخوان خواهید رسید.

اگر قصد گیلان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های گیلان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.