plovdiv که تلفظ صحیح آن پلاودیف است، با وجود جمعیتی بالغ بر ۳۴۲ هزار نفر دومین شهر بزرگ بلغارستان و یکی از کلان شهرهای مهم این کشور
محسوب میشود.

کاوش های باستان شناسی در این منطقه نشان از وجود ساخت اولین اقامت های شهر نشینی میباشد که تاریخ آن به ۶هزار سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد. همین مساله منجر شده که plovdiv را یکی از قدیمی ترین شهر های روم باستان بدانند که امروزه گردشگران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از این شهر راهی این سرزمین میشوند.

همچنین برگزاری نمایشگاه ها و مراسم های بزرگی همچون فستیوال جایزه نوبل،فستیوال اپرا اوپن،گلدن چست(golden chest)،فستیوال تئاتر جهانی و.. باعث شده این شهر به یکی از شهر های مهم اروپا تبدیل گردد.

نکته جالب دیگر راجع به این شهر وجود تپه هایی با ارتفاع ۲۵۰ متر از جنس سینیت (syenite نوعی سنگ دارای فلدسپار و سیلیکات) میباشد که این امر باعث شده که به این شهر لقب “The City of The Seven Hills” (شهر هفت تپه) بدهند.

plovdiv ازنظر فرهنگی و آموزشی نیز یکی از شهر های مهم در اروپا میباشد تا جایی که در سال ۱۸۶۰ قدیمی ترین موسسه آموزشی امریکایی خارج از خاک ایالات متحده بنام “The American College of Sofia” در این شهر بنیان گذاشته شد که بعد ها به شهر صوفیا منتقل شد.

در ۵ سپتامبر ۲۰۱۴ plovdiv بعنوان میزبان بلغاریه مرکز فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۹ از سوی شورای عالی فرهنگی بلغارستان برگذیده شد.