رزرو اقامت شما
19
Jan, 2020
20
Jan, 2020
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان

وبلاگ

شهر رشت

شهر رشت

اگر به شهر رشت سفر کردید و حتی فقط چند ساعت زمان برای گشت‌وگذار داشتید، فراموش نکنید که از بازار رشت دیدن نمایید. بازار رشت که در دوره قاجار و اوایل پهلوی ساخته شده و برخلاف اکثر بازارهای ایران سر باز است؛ جایی است که می‌توانید در آن هم قدمی بزنید و خریدهای خود و سوغاتی‌هایتان را انجام دهید و هم محلی است تا با فرهنگ فولکلور گیلان آشنا شوید. و یا حتی میتوان گفت جایی برای لمس حس زندگی است!

بازار در فرهنگ ما اهمیتی اساسی داشته و همیشه جزو مهم‌ترین مکان‌ها برای تعاملات انسانی و تجمعات مهم بوده است. بازار رشت که ۱۴ کاروانسرا را در ۲۴ هزار هکتار فضا جای داده است و توسط راسته‌های متفاوت به هم متصل می‌شوند نیز از این اهمیت برخوردار بوده و همچنان نیز این اهمیت را حفظ کرده است.

اگر بخواهیم از مهم‌ترین قسمت‌های بازار رشت نام ببریم می‌توانیم به طاقی‌های بزرگ و کوچک، سعادت و کاروانسراهای محتشم، چینی چیان و ملک اشاره کنیم. طاقی بزرگ کاروانسرا در سال ۱۳۲۱ قمری ساخته شده است. و در جنوب طاق کوچک و راسته دوم زرگرها و غرب سرای قیصریه فخر قرارگرفته است.

طاقی کوچک نیز در کاروانسرای ضلع شمالی بازار و جنب مسجد حاج مجتهد واقع شده است و از طریق دالان جنوبی خود به راسته گونی‌فروشان و کاروانسرای ملک منتهی می‌شود.

 طاقی سعادت که در محدوده میدان بزرگ است در بافت بازار نقش مهمی دارد. قدمت به آن به دوره قاجار می‌رسد و یکی از قطب‌های تجاری مهم محسوب می‌شده است.

کاروانسرای محتشم را هم می‌توانید در ضلع شرقی بازارچه عطاران پیدا کنید. اگر خواستید کاروانسرای چینی‌چیان را هم ببینید به شمال غرب بازار بروید و سراغ چهارسوق را بگیرید و یا دنبال سرای سعادت که در غرب آن قرار گرفته است بگردید.

کاروانسرای ملک هم بافت بازار درون شهری دارد قبلا محلی برای صادرات برنج به روسیه و ابریشم به یزد و کاشان بوده است.

مطمئنا قدم زدم در راسته‌های بازار سنتی رشت حسی به یاد ماندنی را برایتان ایجاد خواهد کرد که هرگز آن‌را فراموش نمی‌کنید.

سایت رزرو آنلاین هتل،پرواز و اتوبوس

hogo24

نظر (0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19
Jan, 2020
20
Jan, 2020
Created with Sketch. 1 Created with Sketch.
بزرگسالان
Created with Sketch. 0 Created with Sketch.
کودکان