Paste your Google Webmaster Tools verification code here
ایران تور گیتایران تور گیت
فراموشی رمز عبور ؟

شنگن توریستی

همانطور که در توضیح ویزای شنگن مطرح کردیم ، ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود: ۱.ویزای ترانزیت ۲.ویزای عبور  ۳.ویزای توریستی  ۴.ویزای بلند مدت(مولتی)

ویزای توریستی که با علامت C در گذرنامه مشخص میشود مورد درخواست اکثر هموطنان عزیزمان میباشد، چرا که عمده درخواستهای حوزه شنگن برای سفر تفریحی و بازدید از جاذبه های گردشگری اروپا است و رایج‌ترین نوع ویزای شنگن، ویزایی است که برای گردشگران صادر می‌شود که حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد و برای اخذ آن باید ۶ ماه از آخرین ورود به کشورهای شنگن گذشته باشد.

ویزای شنگن نوع C نوعی ویزای کوتاه‌مدت است که به کمک آن می‌توان در یک بازه‌ی زمانی مشخص در کشورهای اروپایی عضو معاهده شنگن اقامت کرد. لذا هرگز نبایستی پس از اتمام مدت ویزا یا پس از سپری شدن تعداد روزهای مجاز، در محدوده شنگن باقی ماند. یا بایستی کشور مربوطه را ترک کرد و یا نسبت به تمدید ویزا اقدام نمود.

عدم تمدید ویزا مشکلات زیر را در پی خواهد داشت:

الف – در زمان مسافرت و تقاضای ویزا در آینده به شنگن دچار مشکل جدی خواهیم شد و شانس کمتری جهت دریافت مجدد ویزا خواهیم داشت.
ب – در صورت بروز حادثه در زمانی که بصورت غیرقانونی و با ویزایی بی اعتبار در شنگن بسر ببریم، امکان دریافت هیچگونه کمک از بیمه مسافرتی نخواهیم داشت و مجبور به پرداخت مخارجی سنگین خواهیم شد.

پ – چنانچه بدون دارا بودن ویزای معتبر در داخل شهر به هر دلیلی مورد کنترل پلیس قرار بگیریم به عنوان خارجی غیر قانونی بازداشت و زندانی شده و ضمن اخراج از کشور مربوطه تا مدتی طولانی قادر به بازگشت به شنگن نخواهیم بود.

 

لازم به ذکر است با راه‎اندازی سیستم «وی آی اس» در یازدهم مهر ماه ۱۳۹۱ قوانین گرفتن ویزا و ورود به شنگن یکپارچه‎تر شد.
VIS سامانه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شنگن است؛ اطلاعات جامع ویزاها در این سیستم ثبت می‎شود و در مرزهای ورودی شنگن در اختیار مقامات مرزی قرار می‎گیرد. بنابراین ثبت ورود و خروج حوزه شنگن در گذرنامه متقاضی بسیار مهم و حیاتی میباشد.

تعداد روزهایی که فرد مجاز است در محدوده تاریخ اعتبار ویزا، در محدوده شنگن به سر ببرد (که بصورت رقم روزانه از یک تا ۹۰ روز) جداگانه در ویزا درج شده است.

مثلا وقتی که مدت اعتبار ویزا ۹۰ روز و مدت روزهای مجاز ۳۰ روز باشد یعنی اینکه در طی ۹۰ روز مدت اعتبار ویزا می توان به دلخواه خود از ۳۰ روز مجاز خود جهت به سر بردن در محدوده شنگن استفاده نمود. لذا مسافران بایستی طوری برنامه ریزی کنند که روزهای مجاز ویزای شنگن آنها در چهارچوب مدت اعتبار ویزا باشد و از آن بیشتر نشود.

یک ویزای شنگن همیشه پس از به پایان رسیدن مدت اعتبار آن باطل خواهد شد، حتی اگر از طول مدت روزهای مجاز آن باقی مانده باشد و بالعکس پس از به پایان رسیدن تعداد روزهای مجاز آن باطل خواهد شد، حتی اگر از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

 

مراحل دریافت ویزای توریستی شنگن:       

ابتدا تعیین وقت سفارت و مصاحبه 

و سپس فرآیند تکمیل مدارک مورد نیاز برای درخواست روادید که شامل موارد زیر میباشد:

فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا

شناسنامه ایرانی

گذرنامه

سه قطعه عکس رنگی(۳.۵*۴.۵)

اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

برگه تائیدیه رزرواسیون هتل(واچر)

بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

بیمه مسافرتی

دعوتنامه