شاید فکر کنیم که دریاچه‌های مصنوعی پدیده‌ای نوظهور و مدرن هستند. اما اگر به دوران صفویه برگردیم متوجه می‌شویم یکی از قدیمی‌ترین دریاچه‌های مصنوعی در حدود ۵۰۰ سال پیش و در دوره شاه عباس صفوی ایجاد شده است. دریاچه لاهیجان، دریاچه‌ای است که شاه عباس صفوی پس از حمله به گیلان و سرنگون نمودن احمدخان گیلانی، زمانی که تصمیم گرفت در این منطقه خوش آب‌وهوا محلی زیبا برای اقامت خود ایجاد کند، دستور ساخت آن‌‌را مقابل کاخ خود داد. این دریاچه امروزه به عنوان نمادی از گردشگری لاهیجان شناخته می‌شود.

درباره دریاچه لاهیجان

دریاچه دست‌ساخته شاه عباس صفوی، استخری پر آب با وسعتی بیش از ۱۷ هکتار و عمق ۴ متر می‌باشد. میان این دریاچه زیبا، جزیره‌ای که در گذشته با نام «میان پشته» شناخته می‌شد قرار گرفته است. برای رسیدن به این جزیره نیز از سمت جنوب دریاچه لاهیجان پلی با پایه‌های فلزی کشیده‌اند.

میرزاحسین فراهانی در رابطه با این دریاچه، حدود ۳۰۰ سال پیش، در سفرنامه خود نقل کرده است که:

 «در انتهای این سبزه میدان از طرف شرق دریاچه‌ای است که هزار قدم طول و ۴۵۰ قدم عرض دارد. این دریاچه در بهار و زمستان پر آب است و در پاییز و تابستان آبش به جهت زراعت به مزارع اطراف می‌رود. وسط دریاچه در نبودن آب در کمال خضرت و صفا است و اطراف این دریاچه درخت های بید مرتباً عرس نموده اند . شرق این دریاچه کوه بلندی است که دریاچه متصل به کوه است و سطح این کوه پر گل و لاله و سبزه است و تک تک درختان جنگلی و رشته این کوه تا ولایت طبرستان کشیده و به خوش وضعی این میدان و دریاچه و کوه ، کمتر دیده شده است و منبع آب این دریاچه از آب باران و از آب رودخانه ای است که از کنار شهر می گذرد.»

اگر قصد گیلان‌گردی دارید می‌توانید برای یافتن بهترین اقامتگاه‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر با آژانس گردشگری هفت سپهر به عنوان مجری رزرواسیون هتل، ویلا و اقامتگاه‌های گیلان از طریق شماره تماس ۰۲۱۸۸۶۸۵۸۵۲ در ارتباط باشید.